Sotham

Sotham to współczesna stolica wyspy Rocranon. Umiejscowiona w południowo-zachodniej części Zatoki Kła, jest głównym portem wyspy i dużym miastem handlowym. Władcą miasta jest Wanryk Smagły, który rządzi nim przy pomocy szlachetnych doradców i najważniejszych gildii. Duże wpływy w mieście zaczyna zdobywać również Kościół Ostatecznego Porządku, który namaścił Wanryka na Palatyna Rocranon.

Dzielnice miasta

Choć miasto jest podzielone na wyraźne dzielnice, to jedynie zamek i część świątynną od reszty miasta oddziela mur. Pozostałe jego obszary płynnie się ze sobą przenikają. W zamyśleniu można przekroczyć niewidzialną granicę i nie zorientować się o tym przez pewien czas.

Zamek

 • Zamek Wanryka Smagłego
Osobistości

Świątynna

 • Plac broni – plac przed koszarami i arsenałem służący za miejsce kaźni, defilad, odpraw i szkolenia wojska. Po ogłoszeniu przez Jacquesa Guiosy krucjaty przeciw elfom z Pajęczej Kniei, na placu broni stanęła duża szubienica.
 • Koszary i arsenał – Dwa wielki, połączone gmachy mieszczące w sobie koszary, akademię wojskową i arsenał broni miasta Sotham. W Arsenale odbywają się zazwyczaj narady wojenne władcy miasta i jego generałów.
 • Świątynia Kościoła Ostatecznego Porządku – wzniesiona z polerowanego piaskowca świątynia, zbudowana na klasycznym dla religii planie kwadratu. Otoczona drzewami jest cichą przystanią dla wyznawców.
 • Płynne złoto – pracownia płatnerska mistrza Spuriusa Złotorękiego. Zbroje przygotowywane przez mistrza i jego uczniów są znane i cenione wśród bogatych mieszkańców miasta. I choć złośliwi mówią, że służą głównie do tego aby dobrze w nich wyglądać, to jakości wyrobów płatnerza nie sposób niczego zarzucić, a ich wygląd (a co za tym idzie cena) olśniewa.
 • Karczma “Perłowy Szlak” – Budzący podziw, dwupiętrowy budynek, jest karczmą dla gości, których sakiewki wypchane są srebrem. Główna sala o wysokim suficie luźno zastawiona jest niedużymi stołami i krzesłami. Na przeciwko solidnego, drewnianego baru, za którym na kredensie ustawiono karafki i butelki z przednimi napitkami, zbudowana jest niewielka scena przeznaczona dla występujących to każdego wieczora artystów. Dwa wyższe piętra mieszczą pokoje (8-10 sk) i apartamenty (12-18 sk) dla przyjezdnych. Wyposażenie pokojów składa się z porządnych łóżek, stołów do pisania, krzeseł z miękkimi obiciami, toaletek z misami z wodą, a także barków z karafkami z winem. Najlepsze apartamenty nie ustępują przepychem szlacheckim komnatom. Kuchnia podaje różnorodne dania, chwaląc się następującymi pozycjami: pieczony głuszec z gałką muszkatałową w cebuli ze szklaneczką miodu (2sk 2oś), solona kaczka z suszonym pasternakiem i miękkim serem oraz kufel cydru (1sk 3oś), pieczona płetwa rekina z porami w ciemnym piwie ze szklanką wytrwanego wina (3sk 5oś), gulasz warzywny z szafranem i kufel ciemnego piwa (9oś). Znaną osobą w “Perłowym Szlaku” jest barman Ranulf. Przystojny, ubrany modnie i kolorowo za zadbaną fryzurą i bez zarostu, przypomina nieco odnoszącego sukcesy rajfura.
Osobistości

Arystokratyczna

 • Srebrny dwór – Ta okazała, dwupiętrowa posiadłość z zadbanymi stajniami i zabudowaniami gospodarczymi, leżąca w samym centrum dzielnicy, jest miejskim domem barona Arlesa Wellsona.
Osobistości

Handlowa

 • Strażnica miejska – Zbudowany z czerwonej cegły budynek zajmuje centralne miejsce na głównym placu miasta. Wieża budynku, do której dostępu strzegą mocne drzwi i metalowa krata, mieści cele i zbrojownię straży. W głównej części budynku dominuje wspólna sala biesiadna, nad którą umiejscowione są pokoje co znaczniejszych funkcjonariuszy. Straż miejska miasta Sotham zajmuje się niemal wyłącznie porządkiem w dzielnicach handlowej, arystokratycznej i rzemieślniczej.
 • Karczma “Dom Ogarów” – Piętrowy, kamienny budynek z niewielkim ogródkiem, stojący przy skrzyżowaniu południowej drogi. Jego właścicielem jest Hilder, niegdyś znany myśliwy. Duża izba z drewnianym barem przyozdobiona jest wiszącą na ścianie bronią służącą do polowania i myśliwskimi trofeami. Prócz głównej sali, karczma składa się z kuchni, magazynu, i ogródka ogródka, oraz wspólnej sali sypialnej na piętrze. Można tu zjeść wieprzowinę z grochem (1 sk), gulasz warzywny(3 oś), wędzone mięso wieprzowe z duszoną marchewką (1 sk), oraz parzoną kiełbasę z kapustą (1 sk). Z trunków zawsze można dostać kubek Ale (1oś), piwa (1oś) i miodu (2oś). Na piętrze znajduje się wspólna sala z kominkiem, w której nocleg (1 sk) na wielkich siennikach znaleźć może na raz nawet 20 osób.
 • Sklep różności Verdiego – To kantor i sklep towarów luksusowych prowadzony przez niemłodego już Ostrojczyka z zamiłowaniem do argadyjskich strojów, od którego imienia wzięła się nazwa miejsca. Chętnie wyceni, kupi bądź sprzeda kamienie szlachetne, potrafi poszperać po skrzyniach trzymanych za solidnymi kratami swojego pokoju z towarami i znaleźć rzeczy magiczne, mistrzowsko wykonane, czy po prostu jakieś dzieło sztuki niewiadomego pochodzenia. Raczej nieufny, prowadzi handel zza kantorku, oddzielonego od głównej sali solidną, drewnianą ladą i metalowymi prętami.
 • Tholip sprzedawca zwierząt – Stałe miejsce na targu Sotham posiada Tholip, zwany sprzedawcą zwierząt. Tholip często reprezentuje hodowców spoza miasta, sprzedając owce, krowy, kurczaki, króliki i co tam tylko popadnie. Ma też dobre układy z hodowcami koni wierzchowych i zwierząt pociągowych. Tak czy inaczej, jest on dobrym adresem, jeśli ktoś próbuje kupić zwierzę w tym mieście.
Osobistości

Rzemieślnicza

 • Gildia alchemiczna – To tak naprawdę spory warsztat alchemiczny, wykorzystujący fakt, że jest jedynym takim w całym Sotham i nazywający się szumnie gildią. Choć wielu mieszkańców wie jaki jest stan faktyczny, to nazwa przyjęła się.
 • Pracownia krawiecka Gylesa Baldy – Balda jest wielkim i niespełnionym artystą w swoim fachu. Na co dzień wykonuje stroje zbyt mało wyszukane jak na jego umiejętności (przynajmniej tak sądzi), a chciałby sięgać po najnowsze trendy, najmodniejsze kroje. I tylko czasem zdarza się taki klient w Sotham. Stroje szyje z najlepszych tkanin, na wymiar swoich klientów. Przykładowe ceny: ubranie mieszczańskie: wełniane leginsy (10 kłów), płócienna koszula (1 kieł 4 skrzela), porządny kaftan (3 kły i 5 skrzeli),kapelusz z filcu (1 kieł 2 skrzela), płócienny pas do przewiązania kaftana (6 skrzeli), lekko zdobiona sakiewka (10 skrzeli), płaszcz z wysokim kołnierze lub kapturem (8 kłów); ubranie szlacheckie: skórzane portki (20 kłów), skórzany kapelusz z piórem (4 kły), wams (3 kły 5 skrzeli), płaszczyk (5 kłów 4 skrzela).

Karczemna

Port

 • Tawerna “Kufel Nekromanty”
  W drewnianym budynku o nieco zapadającym się dachu, mieści się sławna tawerna "Kufel Nekromanty. Zupa ze smakowitymi rybkami i owocami morza (1 sk), wędzone filety przeróżnych ryb (1sk 1oś), a nade wszystko grillowane płaty ostrzyc (1sk 4oś) ściągają do karczmy tak podróżnych jak i miejscowych. W Kuflu nekromanty jest zawsze niemal pełno i to mimo tego, że do picia podaje się tu tylko dość cieniutkie piwo (1oś) i kwaśne jak niedojrzały agrest wino (2 oś). Na poddaszu znajduje się wspólna sala sypialna (1sk) z trzeszczącymi łóżkami, mieszcząca 10 osób i trzy 3-osobowe pokoje z oknami dachowymi (6sk).
 • Karczma Mosiężna Flasza – W obszernej, piwnicznej sali mieszczącej kilkanaście stolików, znajduje się miejsce, w którym szczególnie chętnie spotykają się ludzie żyjący z morza. Marynarze, szkutnicy, żołnierze pokładowi, każdy ciągnie właśnie tu, gdzie podobne mu wilki morskie przepijają swoje ciężko zarobione monety. Karczmę prowadzi wyjątkowo apatyczny i odpychający szczur lądowy, właściciel najbardziej tłustych resztek włosów po tej stronie Zatoki Kła, Atur. Gdyby nie jego żona, dokonująca cudów w kuchni, właściciel na pewno zniechęcił by do tego miejsca wielu bywalców. Specjalnością zakładu jest podsuszana kaczka z owsianym chlebem (1 sk 1oś) i pieczona baranina (1sk 4oś), ale można zjeść tu niezwykle pożywną, a tanią owsiankę (3 oś), a czasem trafia się wędzony zając z rzepą (1sk 2oś). Do picia podawany jest stout (1oś), oraz cydr (1oś) z jabłek i gruszek.
 • Gildia dokerów – Niski, kamienny budynek mieści bodaj najważniejszą, z racji praw nadanych jej przez Wanryka, gildię w mieście. To tutaj załatwia się wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem portu, płaci podatki, ale również przeprowadza większość transakcji handlowych. Liga Handlowa również ma tutaj swoje przedstawicielstwo, choć mówi się, że wyraźnie im nie w smak płaszczenie się przed prostymi dokerami w sprawach, nad którymi sami powinni mieć piecze.
 • Zamek portowy – Solidna, kamienna budowla obronna, jest najważniejszą częścią sił obrony miasta. Na co dzień stacjonują tu słynne “Lwy Rocranon”, duma i chwała władcy miasta. Zamek zaopatrzony jest w dwie balisty i dwie katapulty, posiada dobrze zaopatrzoną zbrojownię, duży plac ćwiczebny i apelowy, w zależności od potrzeb, oraz płytki, ale bardzo nieprzyjemnie wilgotny loch, w którym kończą ci, którzy nie chcą podporządkować się prawom miasta.
Osobistości

Biedoty

Osobistości
 • Ricsa – jeden z liderów uliczników z Sotham

Podgrodzie

 • Stajnia Maciasza – Tuż pod bramą wschodnią, zwaną również portową, znajduje się duża stajnia, w której podróżni mogą zostawić swoje zwierzęta na czas pobytu w mieście. Maciasz jest jowialnym mężczyzną, mającym dużo szacunku wśród sąsiadów, który prowadzi uczciwy i potrzebny miastu interes. Pozostawienie konia kosztuje tutaj 1 skrzele za dzień, psa ledwo 2 ości. Maciasz przyjmie pod dach również bardziej egzotyczne stworzenia, jednak wtedy odpowiednio drożej sobie policzy.

Sotham

Skrzydła Rocranon mistrz_gry