Nuora, miasto

Nuora to miasto portowe na wschodnim wybrzeżu Paezurii. Jego historyczna część, znajdująca się na białych skałach wyrastających nad morzem to pozostałość po kulturze meretiańskiej, która przed dziesięcioleciami utraciła swoje północne ziemie. Najbardziej reprezentacyjną budowlą tego obszaru jest pałac meretiańskich władców, zbudowany z białego kamienia, dziś używany w niewielkiej części jako siedziba lokalnych władz. Reszta pałacu popada stopniowo w ruinę, a jego krużganki, fontanny i ogrody są miejscem spacerów zakochanych par i zwiedzających miasto przyjezdnych. Z tej, ogólnodostępnej części pałacu roztacza się oszałamiający widok na port i morze.

Leżąca w bezpośredniej bliskości morza dzielnica portowa i w cieniu skał dzielnica biedoty nie mają nic z przepychu historycznej części miasta. Stale zmieniająca się topografia, rosnące i walące się w ruinę budynki, wytyczane na nowo trakty i zagradzane niegdysiejsze powodują, że miejsca te są prawdziwym labiryntem dla przyjezdnych. Niejeden nieostrożny przybysz tracił tu, w najlepszy wypadku sakiewkę. Ci, którzy mają jednak odpowiednie znajomości, wiedzą że nigdzie tak łatwo nie da ukryć się przed zagrażającym niebezpieczeństwem niż w ślepych, bezokiennych kamienicach “Bluszczowych Ulic”, najgłębszej części dzielnicy biedoty.

Dzielnica Pałacowa

Dzielnica pałacowa leży na szczycie białych skał, kamiennej formacji wyrastającej nad morskimi falami. Z daleka błyszczy białymi murami pałacu zwanego “Klejnotem Meretii” i jego złotymi wieżami.

  • Klejnot Meretii – pałac, dom sądów. – Niezrujnowana część dawnego pałacu, zbudowanego na białych skałach nad miastem. Obecnie znajdują się tu siedziby władz Nuory, sąd, koszary Al-Tawila (czyt. Al-Tawija, Długie Szable) gwardzistów nuorańskich władców. Zrujnowana część pałacu, porzucona i niszczejąca, oddana jest do użytku mieszkańców i przybyszów. To znane miejsce miłosnych schadzek.

Stare Miasto

Stare miasto, leży przy wznoszącym się od portu ku pałacowi szlaku. Dawne, pełne przepychu wille zostały zajęte przez szlachtę i bogatych kupców, a także najbardziej znanych rzemieślników Nuory. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zabudowano niemal każdy wolny obszar w tej okolicy, niszcząc bezpowrotnie kipiące zielenią ogrody i słynne place i deptaki.

  • Dom Wonnego Oleju – Siedziba ezoterycznego kultu łączącego cielesność z duchowością. Wokół nielicznej grupy kapłanów skupione są wpływowe osobistości miasta, dzięki którym kult opływa w bogactwo. Setki pozbawionych męskości niewolników tworzy słynny, niebiański chór.
Osobistości
  • Sumuba Nakili – Szlachcic, któremu Nuadu i Mabon odnaleźli zagubione pośród krużganków dziecko.

Port

Najbardziej gwarna i pełna ruchu dzielnica miasta. To tutaj załatwia się wszystkie interesy handlowe i polityczne. Szybko wyrastają tu i padają interesy, potęgi i sława. Oszuści, kupcy, przedstawiciele króla Hordswerna, szpiedzy i prowokatorzy toczą szybką jak myśl i niebezpieczną jak pustynna kobra grę. Miejsce gdzie przed pół rokiem stał magazyn szanowanego kupca, może okazać się szemranym burdelem, a przystań słynąca z najlepszych dokerów, miejscem przeładunkowym gildii złodziejskiej.

Osobistości
  • Gizzalah – Kupiec, uchodzący za najbardziej zaufanego człowieka króla Hordswerna. Mądrzy przedsiębiorcy zawsze wiedzą, w którą stronę swoje oczy zwraca Szlachetny Gizzalah. W Nuorze istnieje nawet powiedzenie mówiące, że: “Głupcem jest ten, który myśli, że wstał nowy dzień tylko dlatego, że na niebie pojawiło się słońce. Ten naprawdę wstanie dopiero wtedy kiedy odsłonięte po nocy zostaną okiennice Gizzalaha”.

Bluszczowe Ulice

Dzielnica biedoty miasta to prawdziwy labirynt uliczek i zaułków zabudowanych ciasno kamienicami obrośniętymi bluszczem. Są miejsca, w których przytulone do podnóża skał, na których stoi pałac w Nuorze, kamienice nie mają nawet okien, bo te musiały by wychodzić wprost na okna sąsiedniego budynku. Nawet tu jednak znajdują się place z prymitywnymi fontannami, które stają się centrum życia społecznego dzielnicy

Osobistości
  • Idal i Nisid – Kuglarze z Nuory, członkowie gildii złodziejskiej.

Nuora, miasto

Skrzydła Rocranon mistrz_gry