Skrzydła Rocranon

Kilka dni w Kompanii Montcorta - odc. 2

Jak hartowała się stal

Grupka rekrutów skupiła się wokół sierżanta Lambouta, który prowadził odprawę przed pozorowaną operację:
- Pozycja wroga wedle raportu zwiadowców to szczyt Głowy Cukru. Dzień wcześniej, po marszu forsownym, wróg przedostał się za nasze linie i zajął punkt dowodzenia. Zginęła obsada, oficer został wzięty do niewoli. Waszym zadaniem jest skryte podejście od strony bagniska nad Potokiem Noży, oflankowanie wroga i odbicie oficera w szybkiej i dynamicznej operacji. Pytania?!
Heny, młody kandydat na podoficera, a obecnie dowódca Niebieskiej Dziesiątki, poczochrał się w skołtuniony łeb, mimowolnie rozmazując na twarzy zielone smugi maskowania:
- Panie sierżancie, ale… to nie oficer, to pies!
Lambout spojrzał w stronę Montcorta, siedzącego w pobliżu na skrzyni z ekwipunkiem. Lord skinął lekko głową.
- Żołnierz! Ten pies to dla żołnierza Sir Burgess! Sir Burgess to pełnoprawny członek oddziału, którego pojmał wróg, a my swoich nie zostawiamy! Zrozumiał żołnierz?!
- Tak jest! A… a co jeśli Sir Burgess nie zechce iść?
Kilku rekrutów uśmiechnęło się, jeden parsknął. Wszyscy wiedzieli, że buldog nie biegał na swych krzywych łapkach, a co najwyżej dreptał świńskim truchtem, ciężko przy tym sapiąc. Zresztą najczęściej siedział przy nodze Montcorta i dumnie spoglądał na ćwiczących wojaków.
- Szeregowy Davos! – Śmieszek pobladł i wyprężył się na baczność. – Funkcja w oddziale?!
- Melduję posłusznie, panie sierżancie, że strzelec-obserwator.
Lambout uśmiechnął się złośliwie:
- Żołnierz ma wszystko umieć, żołnierz ma być gotowy do służby na każdym stanowisku! Szeregowy Davos na czas misji obejmie funkcję ładowniczego Wała!
Ćwiczebna kusza wałowa model 17 ważyła 60 kilogramów, łoże, które zwyczajowo nosił ładowniczy, to 2/3 tej wagi. Ciężka, niewygodna broń byłą utrapieniem ładowniczych, najczęściej silnych, rosłych chłopaków. Davos, chudy jak patyk mikrus, typowy zwiadowca, spojrzał w panice na potężny blok drewna i ciężki metalowy mechanizm zębaty.

Comments

Smartfox

I'm sorry, but we no longer support this web browser. Please upgrade your browser or install Chrome or Firefox to enjoy the full functionality of this site.