System monetarny

Na Rocranon używa się monet złotych srebrnych i miedzianych, podobnie jak w przeważającej części znanego świata. Choć własne monety może bić każda z liczących się potęg, to najpopularniejszymi i mającymi największą wartość są monety argadyjskie i paezurskie. Na Rocranon spotkać można głównie te pierwsze i to właśnie w nich przeprowadzanych jest większość transakcji gotówkowych.

Argadyjskie monety dzielą się na złote Bramy, srebrne Kły, mniejsze ze stopu srebra Skrzela, i miedziane Ości. Wymieniane są w stosunku:

 • 1 Brama to 20 Kłów, lub 200 Skrzeli, lub 800 Ości
  moneta waży 8 gram, czyli 125 monet to 1kg.
 • 1 Kieł to 10 Skrzeli, lub 40 Ości
  moneta waży 8 gram, czyli 125 monet to 1kg.
 • 1 Skrzele to 4 Ości.
  moneta waży 5 gram, czyli 200 monet to 1kg.
 • 1 Ości to najmniejsza moneta na Rocranon
  moneta waży 5 gram, czyli 200 monet to 1kg.

Za 1 Ość można wychylić kufelek piwa, albo kupić 6 bułeczek, Za 1 Skrzela można kupić ciepły posiłek w karczmie, opłacić nocleg we wspólnej sali, kupić ceramiczny talerz, a po dołożeniu 2 Ości nawet żywego kurczaka czy gęś. 1 Kieł i 2 Skrzela pozwala kupić żelazny kociołek, a nawet kozła.

Nierzadkim procederem jest obrzynanie monet i zmniejszanie tym samym ich wagi i rozmiaru, co jest najprostszą formą fałszerstwa i oszustwa.

Prócz podstawowych monet czasami znaleźć można te wykonane z platyny lub mitrillu, są one jednak ekstremalnie rzadkie i raczej nieczęsto znajdzie się ktoś, kto przyjmie je jako środek płatniczy.

Waluta Ostrojów

Choć na Ostrojach pojawiają się monety z archipelagu, to mieszkańcy znacznie bardziej wolą używać mniej wymiernej “waluty” w postaci samorodków srebra (bardzo rzadko złota), biżuterii, czasem klejnotów, często srebrnych, miedzianych i żelaznych naczyń. Wymiana obejmuje również wszelkiego rodzaju zwierzęta hodowlane, a czasami nawet broń. Ostrojczycy odwiedzający Argady nauczyli się jednak używania monet, choć uważają to za zwyczaj, który w ich ojczyźnie nigdy się nie przejmie.

System monetarny

Skrzydła Rocranon mistrz_gry