Mrzysen, osada

Mrzysen to osada leżąca w północno-zachodniej części Wyspy Sennej, nad Przesmykiem Seńskim. Osada jest centrum handlowym wyspy, to właśnie stąd wypływają w świat słynne tkaniny lniane produkowane na wyspie.

Mrzysen dzieli się na dwie wyraźnie różniące się części, właściwą leżącą u brzegów zatoki służącej za port, oraz osadę Kutoran, składającą się z połączonych niezliczonymi kładkami i mostkami miernych domostw, oblepiających Wzgórze Olafa, cypel wychodzący w morze, sięgający 100m n.p.m. Wzgórze Olafa jest miejscem gdzie znajduje się również mrzyseńska latarnia morska.

Jednym z najistotniejszych miejsc osady jest port, w którym zawsze cumują jakieś okręty. Okolice molo i portowych zabudowań są zawsze patrolowane przez straż portową.

Miejsca

  • Tawerna “U żywego pirata” to dość zatłoczone i przesiąknięte zapachami morza i kwaśnego piwa miejsce, w którym każdego wieczora toczy się najbardziej ożywione życie osady.
  • Karczma "Kufel Wędrowca stara się utrzymać wysoką klasę, kierująca swoje usługi w kierunku posiadającego więcej pieniędzy wędrowca. Tak naprawdę to jednak zwykła karczma ze smacznymi obiadami, drewnianą podłogą i wygodnymi miejscami do spania, która jest dumą jej właściciela, Gereya Wątpiącego.
  • Tartak Phamatha leży w połowie Wzgórza Olafa pomiędzy osadą Kuotaran i właściwą częścią wsi. Phamath Anor, siwiejący mężczyzna znający dobrze swój fach, zbudował swoje przedsiębiorstwo z dala od centrum wioski, unikając w ten sposób płacenia daniny za możliwość prowadzenia interesu.

Mieszkańcy

  • Arenda Biała (wiek 67) “Wiedząca z Mrzysnu” okazała się kobietą w jakiś sposób mającą wpływ na wszystko co dzieje się w mieście. Mieszka wraz z synami w solidnym domu przy trakcie na południe wyspy.
  • Conda (46) miejscowy pijak i gaduła, źródło informacji tyleż sensacyjnych co niesprawdzonych.
  • Artip (34) kiepski gracz i przygodny złodziejaszek. Na polecenie Athora (jednego z synów Arendy) skradł krasnoludom cenny przedmiot, popadając tym samym w kłopoty. Martwy
  • Walter (51) latarnik ze Wzgórza Olafa. Małomówny, pracowity mężczyzna, który przez większość dnia zbiera materiały, które nocą będą palić się na stosie kamieni u szczytu wzgórza, ostrzegając nadpływające statki o zbliżaniu się do portu.
  • Here (11) Kuatarański urwis, pierwszy przewodnik po osadzie na Wzgórzu Olafa.
  • Walda (??) Kobieta będąca wedle opowieści osobą rządząc ą w osadzie Kuataran.

Mrzysen, osada

Skrzydła Rocranon mistrz_gry