Języki archipelagu

Rasy i nacje Archipelagu posługują się własnymi językami, wywodzącymi się z różnych korzeni, powstałych w różnych kulturach. Zdecydowanie najbardziej dominującym językiem jest odmiana języka argadyjskiego, zwana wspólną. Potęga Argadów na Archipelagu spowodowała, że wszyscy, którzy chcieli odnaleźć się w sytuacji bycia poddanym, albo klientem Lordostwa, musieli nauczyć się języka jakim posługiwali się wyspiarze ze wschodu. Wkrótce język ten stał się oficjalnym językiem kupców i na stałe wszedł już do użycia na całym Archipelagu. Dziś, choć już największa świetność Argadów minęła, argadyjski język wspólny nadal jest uniwersalnym sposobem na porozumiewanie się.

Odmiana właściwa języka argadyjskiego, zwana wysoką, używana jest przez rdzennych mieszkańców Lordostwa Wysp, ale i tam powoli wypierana jest przez łatwiejszą formę wspólnego. Przyjęło się uważać, że osoby posługujące się odmianą wysoką, pochodzą z domów szlacheckich, bogatego mieszczaństwa, albo warstwy uczonych.

Ostroje posiadają swój własny, gardłowo brzmiący język, na którego słowach południowcy potrafią sobie połamać język. Choć w każdym porcie Tanatu można porozumieć się językiem wspólnym, to w głębi wysp, często napotkać można osady, w których bez znajomości ostrojskiego, niczego nie uda się załatwić.

Język paezurski to specyficzna sprawa, gdyż jest on mocno niejednolity. Wraz z wchłanianiem przez Paezurię kolejnych kawałków kontynentu, podbite ludy zmuszane zostają do używania języka najeźdźcy, jednak często łączy się z on z językiem miejscowych tworząc przedziwne zbitki. W ten sposób poddani Króla Hordswerna z południa jego królestwa, często nie potrafią się zrozumieć z mieszkańcami północnych wybrzeży, choć teoretycznie posługują się tym samym językiem.

Jednocześnie język paezurski stał się tak dominujący w regionie, że nawet niektóre z dzikich plemion używają jego prymitywnej wersji jako swojego języka głównego.

Swoimi językami posługują się niektóre z ras, nie będących częścią jednego z ludzkich królestw. Swój język mają elfy, centaury, jak również rasy podziemne takie jak koboldy czy gobliny, czy leśne, jak orki.

Specyficznym rodzajem języka jest mowa arkan magicznych, w której mówią istoty pojmujące konstrukcję i złożoność świata. Za pomocą tego języka da się opowiedzieć o istocie stworzenia, jak również dzięki niemu ją kreować wedle własnej woli.

Języki archipelagu

Skrzydła Rocranon mistrz_gry